H80 | 2000 meter | 6 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Sven Andersson | Avesta OK | 22:55 | 0:00 | |
2 | Tage Lundin | Forsa OK | 29:07 | 6:12 | |
3 | Helge Hellström | Österfärnebo IF | 30:27 | 7:32 | |
Sten Zackari | Sundsvalls OK | Ej start |
H75 | 3000 meter | 18 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Sture Josefsson | OK Kåre | 25:25 | 0:00 | |
2 | Ingvar Törnström | Södertälje-Nykvar | 28:59 | 3:34 | |
3 | Lars-Erik Jernström | Norbergs OK | 29:01 | 3:36 | |
4 | Nisse Bohman | OK Kompassen | 29:58 | 4:33 | |
5 | Tage Hammer | Laxå OK | 31:07 | 5:42 | |
6 | Åke Henriksson | OK Dellen | 31:12 | 5:47 | |
7 | Ingvar Lundström | Stora Tuna IK | 35:33 | 10:08 | |
8 | Holger Öhman | Vallentuna-Össeby OL | 36:04 | 10:39 | |
9 | Einar Sjödin | Ljusdals OK | 37:00 | 11:35 | |
10 | Karl-Olov Pettersson | IF Thor | 38:51 | 13:26 | |
11 | Evert Bengtsson | Årsunda IF | 40:07 | 14:42 | |
12 | Börje Lindman | Vallentuna-Össeby OL | 40:31 | 15:06 | |
13 | Göte Åkerman | Särna SK | 58:43 | 33:18 | |
14 | Gösta Nilsson | Östersunds OK | 74:34 | 49:09 | |
Nils-Erik Östlund | Älvdalens IF OK | Ej start | |||
Arne Wiklund | Karlsbyhedens IK | Ej start |
H70 | 3000 meter | 20 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Rolf Andersson | Rimbo SOK | 23:53 | 0:00 | |
2 | Valter Alama | OK Grane | 25:46 | 1:53 | |
3 | Claes Sjöberg | Lindebygdens OK | 26:50 | 2:57 | |
4 | Jack Bjurqvist | Söderhamns OK | 27:06 | 3:13 | |
5 | Martin Rehnvall | Rehns BK | 27:19 | 3:26 | |
5 | Bengt Swenson | Säterbygdens OK | 27:19 | 3:26 | |
7 | Nils Jansson | Skattkärrs IF | 27:57 | 4:04 | |
8 | Allan Haglund | Gävle OK | 28:51 | 4:58 | |
9 | Rolf Krohn | Hudiksvalls IF | 28:59 | 5:06 | |
10 | Sven-Johan Persson | IK Gandvik | 29:00 | 5:07 | |
11 | Lars Lundkvist | HJS-Vansbro OK | 29:21 | 5:28 | |
12 | Hans Bohlin | Orsa IF OK | 29:31 | 5:38 | |
13 | Hans Gretas | Segersta OK | 34:30 | 10:37 | |
14 | Sven Eriksson | OK Roslagen | 40:18 | 16:25 | |
15 | Göran Blom | Ljusne-Ala OK | 42:05 | 18:12 | |
Sten Larsson | Häverödals SK | Disk. | |||
Lars Herberthson | Lindebygdens OK | Ej start | |||
Börje Blomqvist | Sigtuna OK | Ej start |
H65 | 3300 meter | 32 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Karl Johansson | IFK Hedemora OK | 20:27 | 0:00 | |
2 | Rune Carlsson | Sundbybergs IK | 22:03 | 1:36 | |
3 | Åke Gatelid | Sigtuna OK | 22:33 | 2:06 | |
4 | Torsten Löfgren | Karlsbyhedens IK | 22:52 | 2:25 | |
5 | L-O Mattsson | OK Roslagen | 23:12 | 2:45 | |
6 | Sven Leandersson | Älvdalens IF OK | 23:20 | 2:53 | |
7 | Martin Engqvist | Upsala IF | 23:52 | 3:25 | |
8 | Sven-Åke Englund | Gävle OK | 24:22 | 3:55 | |
9 | Ingemar Holmberg | IF Hagen | 25:41 | 5:14 | |
10 | Karl-Gunnar Backlund | Ockelbo OK | 25:54 | 5:27 | |
11 | Stig Östh | Korsnäs IF OK | 27:01 | 6:34 | |
12 | Sivert Söderbärg | OK Roslagen | 27:21 | 6:54 | |
13 | Folke Lindblom | Heby Allmänna IF | 27:54 | 7:27 | |
14 | Sune Lindell | OK Hällen | 28:22 | 7:55 | |
15 | Roine Mattsson | Häverödals SK | 29:35 | 9:08 | |
16 | Kjell Wennergrund | Järbo OK | 29:53 | 9:26 | |
17 | Bengt Bucht | Järfälla OK | 30:42 | 10:15 | |
18 | Rolf Grälls | OK Kåre | 31:13 | 10:46 | |
19 | Rickard Welander | OK Älvsjö-Örby | 31:30 | 11:03 | |
20 | Enn Kivisäkk | Tullinge SK | 31:31 | 11:04 | |
21 | Eddy Lundqvist | Heby Allmänna IF | 31:44 | 11:17 | |
22 | Lars Södersten | Orsa IF OK | 31:47 | 11:20 | |
23 | Bo Skoog | Valbo Allmänna IF | 32:52 | 12:25 | |
24 | Olle Forsgren | Ljusdals OK | 35:51 | 15:24 | |
25 | Lars-B Larsson | OK Tyr | 38:20 | 17:53 | |
26 | Åke Johansson | Sundsvalls OK | 46:16 | 25:49 | |
Göran Hektor | Linköpings OK | Disk. | |||
Hjalmar Nordquist | OK Järnbärarna | Ej godk. | |||
Janne Månsson | Leksands OK | Ej godk. | |||
Adil Carlsson | Valbo Allmänna IF | Ej start |
H60 | 3300 meter | 35 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Elis Åberg | Storviks IF | 19:47 | 0:00 | |
2 | Sven Gustav Dahlberg | IK Jarl Rättvik | 20:15 | 0:28 | |
3 | Stig Törnkvist | Köping-Kolsva OK | 21:31 | 1:44 | |
4 | Håkan Mossberg | OK Järnbärarna | 23:34 | 3:47 | |
5 | Jan Olof Dahlström | Bjursås OK | 23:39 | 3:52 | |
6 | Arne Berg | Stjärnorps SK | 23:41 | 3:54 | |
7 | Gunnar Tiselius | OK Kåre | 24:45 | 4:58 | |
8 | Göran Bengtsson | IK Trenne Ullared | 24:53 | 5:06 | |
9 | Sören Johansson | OK Norden | 25:33 | 5:46 | |
10 | Olle Andersson | IFK Moras OK | 26:00 | 6:13 | |
11 | Sören Eriksson | Länna IF | 26:04 | 6:17 | |
12 | Jan Engman | Leksands OK | 26:08 | 6:21 | |
13 | Anders Johansson | IFK Moras OK | 26:09 | 6:22 | |
14 | Karl-Gustav Klemets | Hallstahammars OK | 26:19 | 6:32 | |
15 | Sven Nilsson | Malungs OK Skogsmårdarna | 26:35 | 6:48 | |
16 | Alf Berggren | Östersunds OK | 26:38 | 6:51 | |
17 | Leif Forsman | Söderhamns OK | 27:04 | 7:17 | |
18 | Tord Halvarson | OK Kåre | 27:29 | 7:42 | |
19 | Anders Olin | IF Thor | 28:20 | 8:33 | |
20 | Tore Andersson | IK Jarl Rättvik | 29:49 | 10:02 | |
21 | Sture Bergström | OK Hammaren | 30:31 | 10:44 | |
22 | Leif Blomqvist | Söderhamns OK | 32:42 | 12:55 | |
23 | Gunnar Eriksson | Östersunds OK | 33:17 | 13:30 | |
24 | Rolf Helmersson | Lindebygdens OK | 33:54 | 14:07 | |
25 | Jan Olof Hedberg | Gagnefs OK | 34:21 | 14:34 | |
26 | Sören Andersson | Järbo OK | 35:30 | 15:43 | |
27 | Leif Persson | Ljusdals OK | 35:32 | 15:45 | |
28 | Rune Jonsson | Ljusdals OK | 35:39 | 15:52 | |
29 | Sigurd Olsson | Säterbygdens OK | 36:22 | 16:35 | |
30 | Ragnvald Eriksson | OK Kåre | 72:55 | 53:08 | |
Lars Olov Wängborg | Viksjöfors OK | Ej start | |||
Tryggve Ottosson | Valbo Allmänna IF | Ej start | |||
Janne Jansson | Malungs OK Skogsmårdarna | Ej start |
H55 | 3700 meter | 32 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Bengt Stenerhag | Västerbergslagens OL | 23:18 | 0:00 | |
2 | Ove Åberg | Storviks IF | 25:31 | 2:13 | |
3 | Hans Käck | Dalaportens OL | 26:17 | 2:59 | |
4 | Hans Erik Eriksson | Gävle OK | 27:17 | 3:59 | |
5 | Roger Danielsson | Linköpings OK | 28:02 | 4:44 | |
6 | Jan Åsberg | Häverödals SK | 28:06 | 4:48 | |
7 | Per Elfström | Årsunda IF | 28:29 | 5:11 | |
8 | Ingvar Svensson | Söders SOL Tyresö | 28:58 | 5:40 | |
9 | Ulf Kjellin | OK Hedströmmen | 29:36 | 6:18 | |
10 | Göran Larsson | Sala OK | 29:48 | 6:30 | |
11 | Hans Olevik | Edsbyns OK | 29:51 | 6:33 | |
12 | Bengt Lindberg | Gävle OK | 29:54 | 6:36 | |
13 | Tom Brantheim | Östersunds OK | 30:11 | 6:53 | |
14 | Erik Troeng | Storviks IF | 30:33 | 7:15 | |
15 | Lars-Åke Svensk | OK Hällen | 31:13 | 7:55 | |
16 | Lars-Erik Tjäder | IFK Moras OK | 33:52 | 10:34 | |
17 | Torbjörn Blomberg | Dalaportens OL | 35:05 | 11:47 | |
18 | Hans Linde | Söderhamns OK | 36:28 | 13:10 | |
19 | Bo Klamfelt | Tibro AIK SOK | 38:42 | 15:24 | |
20 | Johan Kock | Rehns BK | 38:59 | 15:41 | |
21 | Urs Schmutz | Leksands OK | 39:45 | 16:27 | |
22 | Jon Flordal | Ljusdals OK | 42:04 | 18:46 | |
23 | Lennart Lindgren | OK Järnbärarna | 52:50 | 29:32 | |
Hans Nilsson | Söderhamns OK | Ej start | |||
Staffan Bergström | Hofors OK | Ej start | |||
Sivar Cliffoord | Hofors OK | Ej start | |||
Kjell Martinsson | Umeå OK | Ej start | |||
Rolf Bodin | Söderhamns OK | Ej start | |||
Lennart Holme | Långhundra IF | Ej start | |||
Börje Ström | Viksjöfors OK | Ej start |
H50 | 3700 meter | 42 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Mats Lundberg | Dalaportens OL | 22:23 | 0:00 | |
2 | Hans-Erik Lang | Västerbergslagens OL | 23:03 | 0:40 | |
3 | Anders Hedin | Gävle OK | 24:10 | 1:47 | |
4 | Stig Lundström | Söderhamns OK | 24:15 | 1:52 | |
5 | Göran Ryman | Grycksbo IF OK | 25:00 | 2:37 | |
6 | Peter Brunnberg | Vallentuna-Össeby OL | 25:01 | 2:38 | |
7 | Bengt Hamelius | Säterbygdens OK | 25:47 | 3:24 | |
8 | Mats Gustafsson | Malungs OK Skogsmårdarna | 26:09 | 3:46 | |
9 | Helge Elfström | Årsunda IF | 26:44 | 4:21 | |
10 | Peter Olsson | Täby OK | 26:48 | 4:25 | |
11 | Magnus Lundberg | Gävle OK | 27:07 | 4:44 | |
12 | Hans-Olof Fröjd | Oslättforspojkarnas IK | 27:10 | 4:47 | |
13 | Mats Hemström | Gävle OK | 27:18 | 4:55 | |
14 | Arne Holmer | IFK Moras OK | 28:17 | 5:54 | |
15 | Karl-Erik Andersson | IFK Moras OK | 28:31 | 6:08 | |
16 | Anders Westlund | OK Kåre | 28:33 | 6:10 | |
17 | Leif Kling | Ockelbo OK | 28:35 | 6:12 | |
18 | Per-Åke Eriksson | OK Ravinen | 28:48 | 6:25 | |
19 | Göran Andersson | Rotebro IS OK | 29:41 | 7:18 | |
20 | Matts Björke | Söders SOL Tyresö | 29:46 | 7:23 | |
21 | Kenneth Wåhlberg | OK Kåre | 29:50 | 7:27 | |
22 | Gunde Hjalmarsson | Stora Tuna IK | 29:53 | 7:30 | |
23 | Tommy Östh | Ljusdals OK | 30:09 | 7:46 | |
24 | Leif Åkerblom | Stora Tuna IK | 30:24 | 8:01 | |
25 | Hans Ohlin | Rånäs OK | 30:43 | 8:20 | |
26 | Anders Engström | OK Kåre | 32:00 | 9:37 | |
27 | Lars Dahlqvist | Storviks IF | 32:51 | 10:28 | |
28 | Pär Lisskar | Korsnäs IF OK | 34:23 | 12:00 | |
29 | Göran Nordström | Gävle OK | 35:33 | 13:10 | |
30 | Göran Söderström | Domnarvets GOIF | 37:20 | 14:57 | |
31 | Hans Blomqvist | OK Roslagen | 38:33 | 16:10 | |
32 | Yngve Frost | IFK Moras OK | 38:36 | 16:13 | |
33 | Anders Holmberg | Lindebygdens OK | 39:49 | 17:26 | |
Bengt Pontén | Stora Tuna IK | Disk. | |||
Nisse Johansson | Rehns BK | Disk. | |||
Kjell Wiklund | Hofors OK | Ej start | |||
Anders Malmberg | Kvarnsvedens GOIF OK | Ej start | |||
Lars Ekengren | Söderhamns OK | Ej start | |||
Lasse Karlsson | IFK Moras OK | Ej start | |||
Olle Rönnols | Säterbygdens OK | Ej start |
H45 | 4200 meter | 44 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Hans Daniels | Malungs OK Skogsmårdarna | 24:45 | 0:00 | |
2 | Lars Sjökvist | Stora Tuna IK | 26:57 | 2:12 | |
3 | Lars Mattsson | OK Kåre | 27:29 | 2:44 | |
4 | Hans-Peter Olsson | Älvdalens IF OK | 27:40 | 2:55 | |
5 | Sune Södergrann | Tullinge SK | 27:53 | 3:08 | |
6 | Kjell Klaar | Säterbygdens OK | 28:01 | 3:16 | |
7 | Jan Olof Björklund | Bjursås OK | 28:42 | 3:57 | |
8 | Per-Erik Björklund | Bjursås OK | 29:47 | 5:02 | |
9 | Anders L Björklund | OK Kåre | 30:05 | 5:20 | |
10 | Magnus Forsgren | OK Kåre | 30:16 | 5:31 | |
11 | Göran Gabrielsson | Korsnäs IF OK | 30:52 | 6:07 | |
12 | Christer Hördell | Söders SOL Tyresö | 31:23 | 6:38 | |
13 | Göran Lind | Säterbygdens OK | 31:59 | 7:14 | |
14 | Sten Ove Norman | Viksjöfors OK | 32:01 | 7:16 | |
15 | Ola Hedin | OK Hammaren | 32:20 | 7:35 | |
16 | Roland Norell | Söders SOL Tyresö | 32:30 | 7:45 | |
17 | Svante Lindgren | Korsnäs IF OK | 32:37 | 7:52 | |
18 | Andreas Hjertson | OK Linné | 33:31 | 8:46 | |
19 | Klas Thybeck | Lindebygdens OK | 34:04 | 9:19 | |
20 | Martin Råman | Kvarnsvedens GOIF OK | 34:43 | 9:58 | |
21 | Maffe Frost | IFK Moras OK | 34:44 | 9:59 | |
21 | Eddie Bjärrenholt | Rånäs OK | 34:44 | 9:59 | |
23 | Peter Ridefelt | OK Linné | 34:48 | 10:03 | |
24 | Lennart Persson | Söderhamns OK | 34:58 | 10:13 | |
25 | Erik Wadman | IFK Moras OK | 35:06 | 10:21 | |
26 | Lars Spångmyr | IK Jarl Rättvik | 35:09 | 10:24 | |
27 | Arne Eriksson | Tierps SOK | 35:37 | 10:52 | |
28 | Fredrik Nordfors | Stora Tuna IK | 36:07 | 11:22 | |
29 | Sven-Anders Olsson | Turebergs IF | 38:24 | 13:39 | |
30 | Jan Nilsson | Gävle OK | 38:53 | 14:08 | |
31 | Per Rapp | IFK Moras OK | 39:02 | 14:17 | |
32 | Göran Fröbom | Karlsbyhedens IK | 39:58 | 15:13 | |
33 | Kenneth Öhman | Vallentuna-Össeby OL | 41:11 | 16:26 | |
34 | Calle Furuström | Ljusdals OK | 43:09 | 18:24 | |
35 | Jan-Erik Skyttner | Ljusdals OK | 52:46 | 28:01 | |
36 | Claes Landqvist | Vallentuna-Össeby OL | 54:33 | 29:48 | |
Ulf Eriksson | Stora Tuna IK | Disk. | |||
Peter Herbert | Gävle OK | Disk. | |||
Arne Karlsson | Tumba-Mälarhöjden OK | Ej start | |||
Anders Lundh | Avesta OK | Ej start | |||
Leif Edejern | IFK Bergvik | Ej start | |||
Sven-Erik Levin | Tierps SOK | Ej start | |||
Lars Forsstedt | Söders SOL Tyresö | Ej start |
H40 | 4200 meter | 45 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Mats Sundbüe | Strängnäs-Malmby OL | 24:00 | 0:00 | |
2 | Lars Eriksson | Stora Tuna IK | 25:32 | 1:32 | |
3 | Jonas Giding | Vallentuna-Össeby OL | 26:01 | 2:01 | |
4 | Johan Östberg | Stora Tuna IK | 26:22 | 2:22 | |
5 | Per Carlberg | Vallentuna-Össeby OL | 26:30 | 2:30 | |
6 | Christer Ekskog | Kvarnsvedens GOIF OK | 26:40 | 2:40 | |
7 | Peter Ejdemo | OK Kåre | 26:46 | 2:46 | |
8 | Jonas Lång | Stora Tuna IK | 27:04 | 3:04 | |
9 | Anders Enmark | Gävle OK | 27:24 | 3:24 | |
9 | Per Kallhauge | Söders SOL Tyresö | 27:24 | 3:24 | |
11 | Erik Stigsmark | Kvarnsvedens GOIF OK | 28:42 | 4:42 | |
12 | Mats Ferm | OK Linné | 28:46 | 4:46 | |
13 | Jan Sjöhed | Gävle OK | 28:52 | 4:52 | |
14 | Christer Jonsson | Hallstahammars OK | 29:03 | 5:03 | |
15 | Christer Alkberg | Ockelbo OK | 29:27 | 5:27 | |
16 | Lars-Åke Svensk | Vallentuna-Össeby OL | 29:40 | 5:40 | |
17 | Ulf Larsson | Garphyttans IF | 29:45 | 5:45 | |
18 | Thomas Hahne | Gagnefs OK | 29:55 | 5:55 | |
19 | Magnus Backlund | Säterbygdens OK | 30:18 | 6:18 | |
20 | Peo Svensk | Stora Tuna IK | 30:45 | 6:45 | |
21 | Björn Albinsson | IFK Moras OK | 31:12 | 7:12 | |
22 | Christer Eriksson | Tierps SOK | 31:14 | 7:14 | |
23 | Patrick Andersson | Säterbygdens OK | 31:34 | 7:34 | |
24 | Mikael Backlund | Dalaportens OL | 31:52 | 7:52 | |
25 | Peo Östblom | Gävle OK | 31:55 | 7:55 | |
26 | Tomas Sundström | Korsnäs IF OK | 32:24 | 8:24 | |
27 | Kalle Östgren | OK Kåre | 32:31 | 8:31 | |
28 | Lars Gustafsson | OK Kåre | 33:08 | 9:08 | |
29 | Per-Åke Bladh | Forsa OK | 33:12 | 9:12 | |
30 | Sören Lövgren | IFK Moras OK | 34:09 | 10:09 | |
31 | Hans Lemoine | Gävle OK | 34:34 | 10:34 | |
32 | Tommy Nilsson | Rydboholms SK | 37:03 | 13:03 | |
33 | Karl-Erik Engblom | Valbo Allmänna IF | 37:39 | 13:39 | |
34 | Gunnar Tegendal | OK Linné | 38:29 | 14:29 | |
35 | Bosse Wigge | Säterbygdens OK | 40:02 | 16:02 | |
36 | Per Ericsson | Tumba-Mälarhöjden OK | 40:39 | 16:39 | |
37 | Olle Nordin | Oslättforspojkarnas IK | 41:02 | 17:02 | |
38 | Stefan Nilsson | OK Linné | 41:13 | 17:13 | |
39 | Benneth Sundqvist | Hallstahammar OK | 41:34 | 17:34 | |
40 | Kjell Bergqvist | Säterbygdens OK | 47:40 | 23:40 | |
Christer Morell | OK Kåre | Disk. | |||
Björn Aspelin | Valbo Allmänna IF | Ej godk. | |||
Lars Nordin | Sundsvalls OK | Ej start |
H35 | 5400 meter | 21 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Ola Jernström | Dalaportens OL | 38:49 | 0:00 | |
2 | Martin Persson | OK Kåre | 39:56 | 1:07 | |
3 | Rob Hart | OK Linné | 41:34 | 2:45 | |
4 | Kenneth Jönsson | Tullinge SK | 42:43 | 3:54 | |
5 | Magnus Runsvik | OK Kåre | 42:44 | 3:55 | |
6 | Kennet Andersson | Grycksbo IF OK | 43:37 | 4:48 | |
7 | Daniel Olsson | Sundsvalls OK | 46:08 | 7:19 | |
8 | Peter Edman | Korsnäs IF OK | 47:50 | 9:01 | |
9 | David Nolåkers | Kvarnsvedens GOIF OK | 49:29 | 10:40 | |
10 | Rolf Johansson | Sundsvall Ok | 49:48 | 10:59 | |
11 | Peter Bergström | Kvarnsvedens GOIF OK | 50:56 | 12:07 | |
12 | Tomas Roos | IFK Moras OK | 52:42 | 13:53 | |
13 | Nicklas Nilsson | Stockholmspolisens IF | 58:11 | 19:22 | |
14 | Lars Carlsson | Vallentuna-Össeby OL | 65:46 | 26:57 | |
15 | Mikael Stråhle | Söderhamns OK | 69:44 | 30:55 | |
16 | Magnus Eriksson | Dalaportens OL | 71:46 | 32:57 | |
17 | Christer Arksand | Vallentuna-Össeby OL | 79:25 | 40:36 | |
Ulf Kivisäckk | OK Hammaren | Ej godk. | |||
Ingemar Stenbeck | IFK Lidingös Skid o OK | Ej start |
H21 | 5600 meter | 104 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Håkan Eriksson | Malungs OK Skogsmårdarna | 30:05 | 0:00 | |
2 | Jan Troeng | OK Linné | 32:10 | 2:05 | |
3 | Jörgen Ohlin | OK Linné | 33:22 | 3:17 | |
4 | Henrik Löfås | Stora Tuna IK | 33:28 | 3:23 | |
5 | Rikard Claesson | Stora Tuna IK | 33:41 | 3:36 | |
6 | Jerker Lysell | Rehns BK | 34:13 | 4:08 | |
7 | Anders Jönsson | OK Triangeln | 34:14 | 4:09 | |
7 | Anders Hedman | OK Hällen | 34:14 | 4:09 | |
9 | Mikael Ingelsson | OK Hammaren | 34:21 | 4:16 | |
10 | Johan Nordlund | Leksands OK | 34:33 | 4:28 | |
11 | Lars Magnusson | OK Linné | 34:35 | 4:30 | |
12 | Petter Lindberg | Gävle OK | 34:39 | 4:34 | |
13 | Patrik Blom | Rehns BK | 35:18 | 5:13 | |
14 | Lars Olofsson | Rehns BK | 35:34 | 5:29 | |
15 | Ulrik Imberg | OK Linné | 35:40 | 5:35 | |
16 | Truls Persson | OK Alehof | 36:15 | 6:10 | |
17 | Kalle Larsson | OK Linné | 36:17 | 6:12 | |
18 | Peter Rosén | Tullinge SK | 36:21 | 6:16 | |
19 | Ulf Troeng | Dalaportens OL | 36:24 | 6:19 | |
20 | Jesper Lysell | Rehns BK | 36:32 | 6:27 | |
21 | Björn Ljunggren | Söders SOL Tyresö | 36:36 | 6:31 | |
22 | Lasse Jansson | Gävle OK | 36:41 | 6:36 | |
23 | Ola Lind | IF Thor | 36:45 | 6:40 | |
24 | Pavlo Ushkvarok | Stora Tuna IK | 36:59 | 6:54 | |
25 | Rickard Svensson | Göteborg-Majorna OK | 37:12 | 7:07 | |
26 | Lars-Håkan Bengtsson | Gävle OK | 37:14 | 7:09 | |
27 | Johan Lindahl | Täby OK | 37:31 | 7:26 | |
28 | Tommy Lindberg | Malungs OK Skogsmårdarna | 37:46 | 7:41 | |
29 | Fredrik Persson | OK Hammaren | 37:53 | 7:48 | |
30 | Ulrik Englund | Tumba-Mälarhöjden OK | 37:59 | 7:54 | |
31 | Olof Borell | OK Linné | 38:19 | 8:14 | |
32 | Daniel Eklund | OK Hällen | 38:26 | 8:21 | |
33 | Urban André | Stora Tuna IK | 38:30 | 8:25 | |
34 | Pär Höök | IFK Moras OK | 38:35 | 8:30 | |
35 | Henrik Thomson | OK Kåre | 38:36 | 8:31 | |
36 | Anders Nordahl | OK Kåre | 38:38 | 8:33 | |
37 | Erik Eriksson | IFK Moras OK | 38:51 | 8:46 | |
37 | Jonas Eriksson | Rånäs OK | 38:51 | 8:46 | |
39 | Pär Olofsson | Rehns BK | 39:11 | 9:06 | |
40 | Joakim Önnemar | Söderhamns OK | 39:14 | 9:09 | |
41 | Harry Hietanen | Gävle OK | 39:20 | 9:15 | |
42 | Ingemar Stålberg | Gävle OK | 39:34 | 9:29 | |
43 | Anders Eriksson | OK Hällen | 39:42 | 9:37 | |
44 | Magnus Backlund | Södertälje-Nykvar | 39:55 | 9:50 | |
45 | Anders Karlsson | OK Hällen | 39:56 | 9:51 | |
46 | Magnus Jonsing | Rehns BK | 40:21 | 10:16 | |
47 | Niklas Lindberg | Malungs OK Skogsmårdarna | 40:33 | 10:28 | |
48 | Pär Svensson | Söders SOL Tyresö | 41:03 | 10:58 | |
49 | Jonas Westbom | OK Hammaren | 41:34 | 11:29 | |
50 | Björn Wrahme | IFK Moras OK | 41:51 | 11:46 | |
51 | Rob Walter | Malungs OK Skogsmårdarna | 42:05 | 12:00 | |
52 | Morihro Horie | IFK Moras OK | 42:24 | 12:19 | |
53 | Sven Lundbäck | Stora Tuna IK | 42:44 | 12:39 | |
54 | Peter Fredricson | IFK Moras OK | 43:50 | 13:45 | |
55 | Jonas Byström | Stora Tuna IK | 43:54 | 13:49 | |
56 | Johan Israelsson | IFK Moras OK | 43:57 | 13:52 | |
57 | Anders Jansson | Täby OK | 44:34 | 14:29 | |
58 | Erik Melin | OK Linné | 44:38 | 14:33 | |
59 | Dan Öberg-Hjelm | Rehns BK | 45:56 | 15:51 | |
60 | Peter Brämerson | Tibro AIK SOK | 46:05 | 16:00 | |
61 | Mathias Wilhelmsson | Forsa OK | 46:10 | 16:05 | |
62 | Björn Olovsson | OK Linné | 46:22 | 16:17 | |
63 | Robert Johansson | Täby OK | 46:35 | 16:30 | |
64 | Martin Sundlöf | Gävle OK | 46:44 | 16:39 | |
65 | Jan Moberg | Gävle OK | 46:51 | 16:46 | |
66 | Marcus Kullman | Leksands OK | 46:52 | 16:47 | |
67 | Dan Hörnell | OK Linné | 47:12 | 17:07 | |
68 | Klas Backlund | Gävle OK | 49:05 | 19:00 | |
69 | Karl Lemoine | Gävle OK | 50:40 | 20:35 | |
70 | Jacob Svensson | Östersunds OK | 51:15 | 21:10 | |
71 | Stefan Gustavsson | Tibro AIK SOK | 51:21 | 21:16 | |
72 | Johan Sällfors | IK Ymer | 51:45 | 21:40 | |
73 | Tatsuro Kobayashi | Surahammars SOK | 51:57 | 21:52 | |
74 | Svante Andrén | Tibro AIK SOK | 53:00 | 22:55 | |
75 | Torbjörn Löfving | Tibro AIK SOK | 54:24 | 24:19 | |
76 | Magnus Martinsson | Umeå OK | 61:41 | 31:36 | |
77 | Jonas Sundberg | Söderhamns OK | 63:36 | 33:31 | |
78 | Peter Wiréhn | Dalaportens OL | 66:19 | 36:14 | |
79 | Tomas L Karlsson | Lindebygdens OK | 66:58 | 36:53 | |
80 | Peter Löfgren | Täby OK | 67:40 | 37:35 | |
Magnus Karlsson | OK Hällen | Disk. | |||
Jens Nordström | Leksands OK | Disk. | |||
Erik Jonsson | OK Linné | Disk. | |||
Philip Gustavsson | IFK Göteborg | Ej godk. | |||
Peter Löfås | Stora Tuna IK | Ej godk. | |||
Stefan Käck | Rotebro IS OK | Ej godk. | |||
Anders Lindéus | Hagaby GoIF | Ej godk. | |||
Tobias Eliasson | Sundsvalls OK | Ej start | |||
Johan Eriksson | Gävle OK | Ej start | |||
Henrik Olsson | Täby OK | Ej start | |||
Patrik Söderqvist | Leksands OK | Ej start | |||
Jimmy Birklin | Malungs OK Skogsmårdarna | Ej start | |||
Marcus Wiklund | Stora Tuna IK | Ej start | |||
Greger Tysk | Leksands OK | Ej start | |||
Patrik Svedberg | IFK Umeå | Ej start | |||
Andreas Claesson | OK Kullingshof | Ej start | |||
Jon Larsson | OK Skogshjortarna | Ej start | |||
Assar Lindström | Västerbergslagens OL | Ej start | |||
Karl Larsson | OK Kullingshof | Ej start | |||
Henrik Sandén | Domnarvets GOIF | Ej start | |||
Lars Johansson | OK Tyr | Ej start | |||
Jonas Eklund | Vallentuna-Össeby OL | Ej start |
H20 | 5400 meter | 17 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Anders Lindberg | Söderhamns OK | 37:26 | 0:00 | |
2 | Fredrik Åkerlind | Vallentuna-Össeby OL | 38:25 | 0:59 | |
3 | Tobias Fogeby | Rehns BK | 39:38 | 2:12 | |
4 | Niklas Skyttner | Forsa OK | 40:43 | 3:17 | |
5 | Nils Björke | Söders SOL Tyresö | 40:49 | 3:23 | |
6 | Anders Trolin | Forsa OK | 42:45 | 5:19 | |
7 | Linus Lundström | Söderhamns OK | 43:24 | 5:58 | |
8 | Erik Lind | Säterbygdens OK | 43:56 | 6:30 | |
9 | Martin Palm | IFK Moras OK | 45:39 | 8:13 | |
10 | Algirdas Kundelis | Alfta-Ösa OK | 50:50 | 13:24 | |
Johan Karlsson | Vallentuna-Össeby OL | Ej start | |||
Markus Hellström | Forsa OK | Ej start | |||
Antoine Vullioud | IFK Moras OK | Ej start | |||
Henrik Trolin | Forsa OK | Ej start | |||
Joakim Leinonen | Vallentuna-Össeby OL | Ej start |
H18 | 5100 meter | 33 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Rassmus Andersson | Säterbygdens OK | 33:48 | 0:00 | |
2 | Niklas Olsson | Täby OK | 34:46 | 0:58 | |
3 | Gustav Nordström | Gävle OK | 35:01 | 1:13 | |
4 | Anton Tynong | Gävle OK | 35:59 | 2:11 | |
5 | Erik Dahlqvist | Storviks IF | 36:00 | 2:12 | |
6 | Erik Zander | IFK Moras OK | 36:50 | 3:02 | |
7 | Mikael Andersson | Korsnäs IF OK | 37:08 | 3:20 | |
8 | Jonas Lundgren | Stora Tuna IK | 38:35 | 4:47 | |
9 | Patrik Lind | OK Tor | 38:55 | 5:07 | |
10 | Andreas Nordfors | Stora Tuna IK | 38:57 | 5:09 | |
11 | Stefan Karlsson | Hjobygdens OK | 39:10 | 5:22 | |
12 | Emil Backlund | Dalaportens OL | 39:32 | 5:44 | |
13 | Ramunas Truklickas | Alfta-Ösa OK | 39:36 | 5:48 | |
14 | Simon Andersson | Forsa OK | 39:40 | 5:52 | |
15 | Olle Olofsson | Rehns BK | 39:59 | 6:11 | |
16 | Johan Hamelius | Säterbygdens OK | 40:12 | 6:24 | |
17 | David Holmström | OK Roslagen | 41:51 | 8:03 | |
18 | Martin Hederskog | HJS-Vansbro OK | 42:09 | 8:21 | |
19 | Jonatan Bylars | Forsa OK | 42:33 | 8:45 | |
20 | Petter Eriksson | OK Rodhen | 43:59 | 10:11 | |
21 | Andreas Argårds | IFK Moras OK | 47:31 | 13:43 | |
22 | Johannes Alneberg | Ockelbo OK | 48:47 | 14:59 | |
23 | Martin Andersson | IFK Moras OK | 48:56 | 15:08 | |
24 | Oskar Lundberg | Dalaportens OL | 62:04 | 28:16 | |
Alex Edgren | Vallentuna-Össeby OL | Ej godk. | |||
Joakim Gustavsson | Tibro AIK SOK | Ej godk. | |||
Jon Eklund | IK Jarl Rättvik | Ej start | |||
Nicklas Östh | Ljusdals OK | Ej start | |||
Simon Wallgren | Vallentuna-Össeby OL | Ej start | |||
Johan Edin | Midälva OK | Ej start | |||
Calle Grape | Stora Tuna IK | Ej start |
H16 | 4200 meter | 36 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Albin Ridefelt | OK Linné | 23:21 | 0:00 | |
2 | Andreas Allerhed | IFK Moras OK | 28:15 | 4:54 | |
3 | Erik Blomgren | Stora Tuna IK | 28:44 | 5:23 | |
4 | Olov Ericson | Alfta-Ösa OK | 31:15 | 7:54 | |
5 | Jesper Eriksson | OK Ravinen | 31:29 | 8:08 | |
6 | Magnus Willhelmsson | Forsa OK | 32:11 | 8:50 | |
7 | Simon Sjöhed | Gävle OK | 32:59 | 9:38 | |
8 | Emil Alexandersson | Stora Tuna IK | 33:07 | 9:46 | |
9 | Fredrik Larsson | Hagaby GoIF | 33:52 | 10:31 | |
10 | Claes Rosenqvist | Söderhamns OK | 34:13 | 10:52 | |
11 | Göran Winblad | Rehns BK | 34:38 | 11:17 | |
12 | Oscar Andersson | Säterbygdens OK | 35:48 | 12:27 | |
13 | Joel Aspelin | Gävle OK | 36:29 | 13:08 | |
14 | Jakob Eriksson | Gävle OK | 36:37 | 13:16 | |
15 | Johan Sonesson | Gagnefs OK | 36:59 | 13:38 | |
16 | Henrik Sundqvist | Säterbygdens OK | 37:59 | 14:38 | |
17 | Daniel Djuvfeldt | Gävle OK | 39:18 | 15:57 | |
18 | Oskar Backlund | Dalaportens OL | 41:23 | 18:02 | |
19 | John Östblom | Gävle OK | 42:00 | 18:39 | |
20 | Sune Nordberg | Tierps SOK | 44:27 | 21:06 | |
21 | Per Frost | IFK Moras OK | 44:46 | 21:25 | |
22 | Fredrik Lind | Säterbygdens OK | 52:36 | 29:15 | |
23 | Johan Vilén | Säterbygdens OK | 53:24 | 30:03 | |
24 | Björn Karlsson | Lindebygdens OK | 55:37 | 32:16 | |
25 | Björn Karlsson | Rehns BK | 58:19 | 34:58 | |
26 | Henrik Fröjd | Rehns BK | 61:09 | 37:48 | |
27 | Olle Magnusson | Söderhamns OK | 63:35 | 40:14 | |
Erik Nordkvist | Gagnefs OK | Ej godk. | |||
Martin Gunnarsson | Ockelbo OK | Ej start | |||
Johan Hoof | Hestra IF | Ej start | |||
Johan Sandberg | Söderhamns OK | Ej start | |||
Oskar Wallén | OK Linné | Ej start | |||
Dennis Höglund | Säterbygdens OK | Ej start | |||
Elis Sjögren-Levin | Tierps SOK | Ej start |
H14 | 3500 meter | 44 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Anton Sjökvist | Stora Tuna IK | 21:09 | 0:00 | |
2 | Joakim Svensk | Stora Tuna IK | 22:01 | 0:52 | |
3 | Anders Åkerblom | Stora Tuna IK | 22:22 | 1:13 | |
4 | Daniel Svensson | IFK Moras OK | 22:43 | 1:34 | |
5 | Gustav Eriksson | Stora Tuna IK | 22:48 | 1:39 | |
6 | Linus Rapp | IFK Moras OK | 22:57 | 1:48 | |
7 | Tim Sundbüe | Strängnäs-Malmby OL | 23:04 | 1:55 | |
8 | Jakob Enmark | Gävle OK | 23:20 | 2:11 | |
9 | Mattias Brämerson | Tibro AIK SOK | 24:32 | 3:23 | |
10 | Björn Gabrielsson | Korsnäs IF OK | 24:53 | 3:44 | |
11 | Fredrik Mattsson | OK Kåre | 25:12 | 4:03 | |
12 | Martin Blomgren | Stora Tuna IK | 25:24 | 4:15 | |
13 | Andreas Bergqvist | Säterbygdens OK | 26:25 | 5:16 | |
14 | Erik Fernlund | Säterbygdens OK | 26:53 | 5:44 | |
15 | Tage Nordberg | Tierps SOK | 27:32 | 6:23 | |
16 | Gunnar Wigge | Säterbygdens OK | 27:55 | 6:46 | |
17 | Erik Vilén | Säterbygdens OK | 27:56 | 6:47 | |
18 | Jonas Ekskog | Kvarnsvedens GOIF OK | 28:07 | 6:58 | |
19 | Pelle Nordfors | Stora Tuna IK | 28:13 | 7:04 | |
20 | Oscar Lif | Gävle OK | 28:14 | 7:05 | |
21 | Klas Löfstedt | Stora Tuna IK | 28:17 | 7:08 | |
22 | August Tynong | Gävle OK | 28:23 | 7:14 | |
23 | Erik Gabrielsson | Korsnäs IF OK | 28:28 | 7:19 | |
24 | Sebastian Persson-Hodén | Rehns BK | 29:25 | 8:16 | |
25 | Anton Tegendal | OK Linné | 29:57 | 8:48 | |
26 | Oskar Sundström | Korsnäs IF OK | 29:59 | 8:50 | |
27 | Marcus Stråhle | Söderhamns OK | 30:15 | 9:06 | |
28 | Andreas Calleberg | Söderhamns OK | 30:20 | 9:11 | |
29 | Isak Andrén | Tibro AIK SOK | 30:27 | 9:18 | |
30 | Niklas Olsson | Älvdalens IF OK | 31:03 | 9:54 | |
31 | Jon Åkesson | Forsa OK | 32:00 | 10:51 | |
32 | Kalle Larsson | Forsa OK | 32:50 | 11:41 | |
33 | Anton Backlund | Säterbygdens OK | 34:49 | 13:40 | |
34 | Mattias Göthberg | IFK Moras OK | 34:57 | 13:48 | |
35 | Svante Persson | Söderhamns OK | 36:14 | 15:05 | |
36 | Mikael Olovsson | OK Ravinen | 37:49 | 16:40 | |
37 | Rasmus Sundqvist | OK Kåre | 52:41 | 31:32 | |
Martin Andréson | Tibro AIK SOK | Ej godk. | |||
Erik Adriansson | OK Kåre | Ej start | |||
Fredrik Ingelsson | Ockelbo OK | Ej start | |||
Henrik Klaar | Säterbygdens OK | Ej start | |||
Oscar Stenberg | Gävle OK | Ej start | |||
Jonatan Lysell | Rehns BK | Ej start |
H12 | 2000 meter | 45 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Mandus Ridefelt | OK Linné | 10:40 | 0:00 | |
2 | Emil Svensk | Stora Tuna IK | 11:50 | 1:10 | |
3 | Mattias Ehn | Alfta-Ösa OK | 12:50 | 2:10 | |
4 | Ulrik Nordberg | Tierps SOK | 12:56 | 2:16 | |
5 | Patrik Nolåkers | Kvarnsvedens GOIF OK | 13:08 | 2:28 | |
6 | Erik Malmberg | Kvarnsvedens GOIF OK | 13:13 | 2:33 | |
6 | Erik Boman | Gävle OK | 13:13 | 2:33 | |
8 | Martin Bergström | Kvarnsvedens GOIF OK | 13:26 | 2:46 | |
9 | Oskar Yvell | Kvarnsvedens GOIF OK | 13:30 | 2:50 | |
10 | Gustav Norstedt | Dalaportens OL | 13:54 | 3:14 | |
11 | Erik Nordahl | IFK Moras OK | 14:08 | 3:28 | |
12 | Jens Sundbüe | Strängnäs-Malmby OL | 14:13 | 3:33 | |
13 | Marcus Wallin | Stora Tuna IK | 14:34 | 3:54 | |
14 | Johan Forsgren | OK Kåre | 14:40 | 4:00 | |
15 | Björn F. Staaf | Forsa OK | 14:53 | 4:13 | |
16 | Jonathan Andersson | Säterbygdens OK | 14:55 | 4:15 | |
17 | Anton Sundgren | Vallentuna-Össeby OL | 15:09 | 4:29 | |
18 | Olle Löfstedt | Stora Tuna IK | 15:17 | 4:37 | |
19 | Robert Nilsson | Gävle OK | 15:50 | 5:10 | |
20 | Robert Johansson | Rehns BK | 16:46 | 6:06 | |
21 | Fredrik Gummus | IFK Moras OK | 17:14 | 6:34 | |
22 | Glen Bales | OK Kåre | 17:54 | 7:14 | |
23 | Erik Björklund | Bjursås OK | 18:02 | 7:22 | |
24 | Linus Lövgren | IFK Moras OK | 18:54 | 8:14 | |
25 | Anders Fröjd | Rehns BK | 18:59 | 8:19 | |
26 | Jonatan Höijlind | IFK Moras OK | 21:55 | 11:15 | |
27 | Algot Arksand | Vallentuna-Össeby OL | 22:05 | 11:25 | |
28 | Joakim Eriksson | Tierps SOK | 23:35 | 12:55 | |
29 | Oskar Klemets | Hallstahammars OK | 24:08 | 13:28 | |
30 | Albin Sjöhed | Gävle OK | 25:38 | 14:58 | |
31 | Anton Snees | IFK Moras OK | 27:02 | 16:22 | |
32 | Johan Pontén | Stora Tuna IK | 30:04 | 19:24 | |
33 | Torgny Palm | HJS-Vansbro OK | 31:20 | 20:40 | |
34 | Nils Lemoine | Gävle OK | 39:05 | 28:25 | |
Jacob Söderstedt | IFK Moras OK | Ej godk. | |||
Rasmus Göthberg | IFK Moras OK | Ej start | |||
Simon Fors | Kvarnsvedens GOIF OK | Ej start | |||
Elias Öhgren | Karlsbyhedens IK | Ej start | |||
Martin Eriksson | Tierps SOK | Ej start | |||
Gustav Kvick | Forsa OK | Ej start | |||
Anders Johansson | Rehns BK | Ej start | |||
Adam Östberg | Stora Tuna IK | Ej start | |||
Marcus Stråhle | Söderhamns OK | Ej start |
H10 | 1900 meter | 20 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Filip Axelsson-Meyerson | OK Linné | 13:09 | 0:00 | |
2 | David Stigsmark | Kvarnsvedens GOIF OK | 13:44 | 0:35 | |
3 | Filip Bergström | Kvarnsvedens GOIF OK | 14:17 | 1:08 | |
4 | Fredrik Wallin | Stora Tuna IK | 15:52 | 2:43 | |
5 | Patrik Sundgren | Vallentuna-Össeby OL | 16:39 | 3:30 | |
6 | Filip Hahne | Insjöns IF OK | 16:47 | 3:38 | |
7 | Kristian Söder | Alfta-Ösa OK | 17:08 | 3:59 | |
8 | Anton Gustafsson | Stora Tuna IK | 17:10 | 4:01 | |
9 | Lukas Tegendal | OK Linné | 18:28 | 5:19 | |
10 | Emanuel Roos | IFK Moras OK | 19:04 | 5:55 | |
11 | Erik Karlsson | Lindebygdens OK | 20:07 | 6:58 | |
12 | Magnus Östgren | OK Kåre | 20:49 | 7:40 | |
13 | Nils Alexandersson | Stora Tuna IK | 22:41 | 9:32 | |
14 | Emil Eriksson | Tierps SOK | 25:10 | 12:01 | |
15 | Felix Karsbo | Alfta-Ösa OK | 33:05 | 19:56 | |
Johan Eriksson | OK Kåre | Ej godk. | |||
Viktor Nordling | Sundsvalls OK | Ej start | |||
Henrik Jonasson | Älvdalens IF OK | Ej start |
D75 | 2000 meter | 5 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Märta Frykholm | Södertälje-Nykvar | 22:43 | 0:00 | |
2 | Lena Bohman | OK Kompassen | 51:05 | 28:22 | |
Stina Zackari | Sundsvalls OK | Ej start |
D70 | 2000 meter | 14 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Irma Andersson | Rimbo SOK | 18:13 | 0:00 | |
2 | Britta Östlund | Älvdalens IF OK | 18:26 | 0:13 | |
3 | Britta Daniels | Malungs OK Skogsmårdarna | 20:05 | 1:52 | |
4 | Inga-Lena Bergfält | Hudiksvalls IF | 20:20 | 2:07 | |
5 | Ulla Bengtsson | Årsunda IF | 20:40 | 2:27 | |
6 | Tyra Eriksson | Bjursås OK | 22:33 | 4:20 | |
7 | Gun Krohn | Hudiksvalls IF | 22:38 | 4:25 | |
8 | Dagny Åkerman | Särna SK | 25:38 | 7:25 | |
9 | Iris Lundström | Stora Tuna IK | 29:03 | 10:50 | |
10 | Gunborg Hellström | Österfärnebo IF | 31:24 | 13:11 | |
11 | Ann-Marie Persson | IK Gandvik | 36:03 | 17:50 | |
12 | Gunvor Hammer | Laxå OK | 39:20 | 21:07 |
D65 | 3000 meter | 12 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Asta Sjöberg | Lindebygdens OK | 26:30 | 0:00 | |
2 | Kerstin Johansson | IFK Hedemora OK | 27:38 | 1:08 | |
3 | Siv Hasselgrund | Bjursås OK | 30:24 | 3:54 | |
4 | Vera Blom | Hudiksvalls IF | 32:30 | 6:00 | |
5 | Anita Asp | Ockelbo OK | 35:25 | 8:55 | |
6 | Margareta Holmberg | IF Hagen | 36:18 | 9:48 | |
7 | Inger Daniels-Östh | Korsnäs IF OK | 38:22 | 11:52 | |
8 | Elisabet Bucht | Järfälla OK | 38:41 | 12:11 | |
9 | Carin Pettersson | Vallentuna-Össeby OL | 46:10 | 19:40 | |
10 | Anna-Britt Johansson | Sundsvalls OK | 48:34 | 22:04 |
D60 | 3000 meter | 10 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Lena Leandersson | Älvdalens IF OK | 23:58 | 0:00 | |
2 | Gunborg Westin | Leksands OK | 27:54 | 3:56 | |
3 | Siv Stam | Säterbygdens OK | 28:43 | 4:45 | |
4 | Monica Törnkvist | Köping-Kolsva OK | 30:13 | 6:15 | |
5 | Ann-Margret Persson | Gävle OK | 30:28 | 6:30 | |
6 | Lotta Granholm | Linköpings OK | 34:04 | 10:06 | |
7 | Ingrid Andersson | IFK Moras OK | 35:36 | 11:38 | |
8 | Sigrid Grälls | OK Kåre | 46:55 | 22:57 |
D55 | 3000 meter | 16 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Eva Halvarson | OK Kåre | 26:33 | 0:00 | |
2 | Solveig Svahn | Ockelbo OK | 27:27 | 0:54 | |
3 | Maud Sundén | OK Järnbärarna | 27:47 | 1:14 | |
4 | Pirkko Stenerhag | Västerbergslagens OL | 29:27 | 2:54 | |
5 | Gerd Troeng | Storviks IF | 30:33 | 4:00 | |
6 | Ylva Nilsson | Vallentuna-Össeby OL | 32:59 | 6:26 | |
7 | Yvonne Engman | Leksands OK | 33:58 | 7:25 | |
8 | Ulla Lindell | OK Hällen | 34:11 | 7:38 | |
9 | Bodil Thunholm | IK Jarl Rättvik | 34:52 | 8:19 | |
10 | Karin Walltin | Östersunds OK | 35:51 | 9:18 | |
11 | Christina Flordal | Ljusdals OK | 38:41 | 12:08 | |
12 | Lena Lindgren | OK Järnbärarna | 54:18 | 27:45 | |
Ingeborg Torris | Malungs OK Skogsmårdarna | Ej godk. | |||
Margareta Dahlström | OK Hedströmmen | Ej start |
D50 | 3300 meter | 17 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Elisabeth Jonsson | Malungs OK Skogsmårdarna | 25:53 | 0:00 | |
2 | Kerstin Svensk | OK Hällen | 26:06 | 0:13 | |
3 | Berit Klamfelt | Tibro AIK SOK | 28:49 | 2:56 | |
4 | Christina Hjertson | OK Linné | 30:47 | 4:54 | |
5 | Kerstin Alneberg Stensson | Ockelbo OK | 32:35 | 6:42 | |
6 | Annica Lindell Lang | Västerbergslagens OL | 34:36 | 8:43 | |
7 | Monica Håberg | Söderhamns OK | 35:52 | 9:59 | |
8 | Katarina Kvick | Forsa OK | 37:49 | 11:56 | |
9 | Eva Engman | Forsa OK | 38:16 | 12:23 | |
10 | Kerstin Engstrand | Rehns BK | 39:48 | 13:55 | |
11 | Barbro Ljungberg | Malungs OK Skogsmårdarna | 42:38 | 16:45 | |
12 | Lena Svensson | IK Trenne Ullared | 50:40 | 24:47 | |
Helena Hemström | Gävle OK | Ej godk. | |||
Ing-Marie Åsenlund | Gävle OK | Ej start | |||
Annika Gillgren | Gävle OK | Ej start | |||
Maj-Lis Bergström | Hofors OK | Ej start |
D45 | 3300 meter | 28 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Lena Larsson | Sala OK | 22:07 | 0:00 | |
2 | Stina Ryman | Grycksbo IF OK | 24:31 | 2:24 | |
3 | Annika Staaf | Forsa OK | 24:44 | 2:37 | |
4 | Anna-Lena Tynong | Gävle OK | 24:49 | 2:42 | |
5 | Elisabeth Johansson | IFK Moras OK | 24:50 | 2:43 | |
6 | Jannike Wåhlberg | OK Kåre | 24:59 | 2:52 | |
7 | Gunilla Håkansson | Dalaportens OL | 25:08 | 3:01 | |
8 | Birgit Åkerblom | Stora Tuna IK | 26:44 | 4:37 | |
9 | Marie Rapp | IFK Moras OK | 26:56 | 4:49 | |
10 | Ewa Edejern | IFK Bergvik | 27:50 | 5:43 | |
11 | Marie Malmberg | Kvarnsvedens GOIF OK | 28:07 | 6:00 | |
12 | Åsa Boberg | Söderhamns OK | 29:15 | 7:08 | |
13 | Rose-Marie Hamelius | Säterbygdens OK | 29:50 | 7:43 | |
14 | Ulla-Kari Pontén | Stora Tuna IK | 30:00 | 7:53 | |
15 | Laila Spångmyr | IK Jarl Rättvik | 31:01 | 8:54 | |
16 | Birgitta Winblad | Rehns BK | 31:51 | 9:44 | |
17 | Carina Lif | Gävle OK | 32:51 | 10:44 | |
18 | Anki Teike | Forsa OK | 33:22 | 11:15 | |
19 | Gunnel Nordström | Gävle OK | 34:40 | 12:33 | |
20 | Ann Hagermo | Gävle OK | 36:35 | 14:28 | |
21 | Monica Ohlin | Rånäs OK | 36:39 | 14:32 | |
22 | Inger Nordfors | Stora Tuna IK | 41:00 | 18:53 | |
23 | Christina Blom | Hudiksvalls IF | 42:00 | 19:53 | |
24 | Åsa Ridefelt | OK Linné | 45:58 | 23:51 | |
Karin Gunnarsson | Stora Tuna IK | Ej godk. | |||
Mona Åkerman | Gävle OK | Ej start |
D40 | 3700 meter | 30 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Marianne Carlberg | Vallentuna-Össeby OL | 25:08 | 0:00 | |
2 | Marianne Björklund | Bjursås OK | 26:56 | 1:48 | |
3 | Ulrika Eriksson | Stora Tuna IK | 27:21 | 2:13 | |
4 | Bitti Sandahl | Leksands OK | 27:56 | 2:48 | |
5 | Karin Nordling | Sundsvalls OK | 28:57 | 3:49 | |
6 | Maria Sundström | Korsnäs IF OK | 30:22 | 5:14 | |
7 | Ingrid Alexandersson | Stora Tuna IK | 31:12 | 6:04 | |
8 | Marie Öhman | Vallentuna-Össeby OL | 31:15 | 6:07 | |
9 | Monica Johansson | Gävle OK | 31:34 | 6:26 | |
10 | Anna Widström | Kvarnsvedens GOIF OK | 31:36 | 6:28 | |
11 | Mia Gustafsson | OK Kåre | 32:09 | 7:01 | |
12 | Lena Nilsson | OK Linné | 32:21 | 7:13 | |
13 | Cathrine Johansson | Tierps SOK | 32:24 | 7:16 | |
14 | Eva Lång | Stora Tuna IK | 32:32 | 7:24 | |
15 | Marianne Ottosson | Västerbergslagens OL | 33:07 | 7:59 | |
16 | Åsa Rydell | Leksands OK | 33:29 | 8:21 | |
17 | Monica Gabrielsson | Korsnäs IF OK | 33:59 | 8:51 | |
18 | Ulrika Backlund | Dalaportens OL | 34:07 | 8:59 | |
19 | Anita Klaar | Säterbygdens OK | 34:40 | 9:32 | |
20 | Eva Sundgren | Vallentuna-Össeby OL | 35:04 | 9:56 | |
21 | Marie Fröjd | Rehns BK | 38:57 | 13:49 | |
22 | Katarina Hoffsten-Sundq | OK Kåre | 39:46 | 14:38 | |
23 | Anna Albinsson | IFK Moras OK | 46:09 | 21:01 | |
24 | Anna Olsson | IFK Moras OK | 46:33 | 21:25 | |
25 | Birgitta Larsson | OK Älgen | 52:45 | 27:37 | |
26 | Anna-Lena Stam | Säterbygdens OK | 58:04 | 32:56 | |
27 | Anna Wigge | Säterbygdens OK | 73:35 | 48:27 | |
Ingrid Pettersson | Gävle OK | Ej start | |||
Anna-Karin Öhgren | Karlsbyhedens IK | Ej start |
D35 | 4200 meter | 19 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Maria Bergfeldt | Domnarvets GOIF | 29:24 | 0:00 | |
2 | Anna-Karin Schmutz | Leksands OK | 31:00 | 1:36 | |
3 | Marie Olsson | Tibro AIK SOK | 31:12 | 1:48 | |
4 | Karin Svensk | Stora Tuna IK | 33:10 | 3:46 | |
5 | Monika Blomberg | Dalaportens OL | 34:47 | 5:23 | |
6 | Izabell Grälls | OK Kåre | 36:11 | 6:47 | |
7 | Pernilla Klemets | Hallstahammars OK | 36:56 | 7:32 | |
8 | Siv Dahlström | Kvarnsvedens GOIF OK | 38:33 | 9:09 | |
9 | Barbro Stigsmark | Kvarnsvedens GOIF OK | 40:51 | 11:27 | |
10 | Karin Nordberg | Tierps SOK | 41:06 | 11:42 | |
11 | Berit Gummus | IFK Moras OK | 42:38 | 13:14 | |
12 | Ulrika Jansson | OK Kåre | 44:40 | 15:16 | |
13 | Ulrika J. Olofsdotter | Hallstahammars OK | 49:26 | 20:02 | |
Camilla Wallin | Stora Tuna IK | Disk. | |||
Anette Sjöberg | Gävle OK | Ej start | |||
Anette Palm | HJS-Vansbro OK | Ej start | |||
Therese Fors | Kvarnsvedens GOIF OK | Ej start |
D21 | 5100 meter | 48 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Catarina Öberg | Stora Tuna IK | 36:50 | 0:00 | |
2 | Elin Ek | IFK Moras OK | 37:14 | 0:24 | |
3 | Nataliya Potopalska | Söders SOL Tyresö | 37:44 | 0:54 | |
4 | Lena Nilsson | Leksands OK | 37:54 | 1:04 | |
5 | Annika Björk | OK Linné | 38:25 | 1:35 | |
6 | Sofie Johansson | OK Linné | 39:22 | 2:32 | |
6 | Anke Xylander | Söders SOL Tyresö | 39:22 | 2:32 | |
8 | Linda Byström | IF Thor | 39:43 | 2:53 | |
9 | Katarina Lövgren | IFK Moras OK | 40:00 | 3:10 | |
10 | Elin Hjertson | OK Linné | 40:21 | 3:31 | |
11 | Linda Håkansson | Dalaportens OL | 40:46 | 3:56 | |
12 | Marie Ohlin | OK Linné | 40:58 | 4:08 | |
13 | Susanna Mårtensson | Stora Tuna IK | 41:45 | 4:55 | |
14 | Lina Lindberg | Gävle OK | 41:51 | 5:01 | |
15 | Rebecca Bjärrenholt | Rånäs OK | 43:17 | 6:27 | |
16 | Elisabet Enmark | Gävle OK | 44:16 | 7:26 | |
17 | Anna-Karin Dovåker-Liss | Leksands OK | 44:35 | 7:45 | |
18 | Maria Nilsson | Östersunds OK | 44:46 | 7:56 | |
19 | Lisa Sjölander | OK Hällen | 45:07 | 8:17 | |
20 | Ingela Eriksson | Gävle OK | 45:08 | 8:18 | |
20 | Emma Green | Långshyttans AIK OK | 45:08 | 8:18 | |
22 | Sofi Thorsell | IF Thor | 45:56 | 9:06 | |
23 | Ninni Bjärrenholt | Rånäs OK | 47:21 | 10:31 | |
24 | Janie Nyström | Rånäs OK | 48:00 | 11:10 | |
24 | Anna T Eriksson | OK Kåre | 48:00 | 11:10 | |
26 | Sara Bergström | IF Thor | 49:55 | 13:05 | |
27 | Ulrika Saras | Grycksbo IF OK | 50:12 | 13:22 | |
28 | Malin Svensson | Söders SOL Tyresö | 51:45 | 14:55 | |
29 | Karin Trolin | Forsa OK | 53:12 | 16:22 | |
30 | Helena Backlund | Gävle OK | 53:16 | 16:26 | |
31 | Catherine Wennberg | Hudiksvalls IF | 53:24 | 16:34 | |
32 | Mari Troeng | Storviks IF | 55:14 | 18:24 | |
33 | Jenny Windahl | Gävle OK | 56:43 | 19:53 | |
34 | Camilla Olsson | Turebergs IF | 58:27 | 21:37 | |
35 | Yasmine Offrell | Gävle OK | 60:13 | 23:23 | |
36 | Malin Olsson | OK Ravinen | 60:56 | 24:06 | |
37 | Maria Hellström | Forsa OK | 61:22 | 24:32 | |
38 | Allison Jones | OK Linné | 61:34 | 24:44 | |
Sofia Persson | OK Ravinen | Disk. | |||
Ulrika Nolåkers | Kvarnsvedens GOIF OK | Disk. | |||
Karin Ståhl | OK Kåre | Ej godk. | |||
Jenny Tirén | OK Ravinen | Ej godk. | |||
Linn Axelsson | Domnarvets GOIF | Ej start | |||
Marite Pundure | OK Ravinen | Ej start | |||
Vakant | Ej start | ||||
Anna Andersson | Sundbybergs IK | Ej start |
D20 | 4200 meter | 9 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Maya Myrén | Säterbygdens OK | 38:14 | 0:00 | |
2 | Karin Lisskar | Korsnäs IF OK | 43:45 | 5:31 | |
3 | Linnea Ryman | Leksands OK | 45:35 | 7:21 | |
4 | Katrin Josefsson | OK Kåre | 48:13 | 9:59 | |
5 | Johanna Morelius | Långshyttans AIK OK | 48:20 | 10:06 | |
6 | Sofia Efraimsson | OK Kåre | 60:09 | 21:55 | |
Ida Hamelius | Säterbygdens OK | Ej start |
D18 | 3700 meter | 25 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Lina Sundqvist | OK Kåre | 25:55 | 0:00 | |
2 | Sofia Törnqvist | Storviks IF | 26:31 | 0:36 | |
3 | Maria Dovåker-Liss | Leksands OK | 27:03 | 1:08 | |
4 | Ida Johansson | IFK Moras OK | 27:28 | 1:33 | |
5 | Ida Åkesson | Forsa OK | 30:07 | 4:12 | |
6 | Sara Rapp | IFK Moras OK | 30:22 | 4:27 | |
7 | Ylva Kindlundh | Alfta-Ösa OK | 30:36 | 4:41 | |
8 | Stina Wåhlberg | OK Kåre | 32:05 | 6:10 | |
9 | Elin Kristoffersson | Litsbygdens SK | 32:31 | 6:36 | |
10 | Karin Malmberg | Kvarnsvedens GOIF OK | 34:47 | 8:52 | |
11 | Malin Winblad | Rehns BK | 35:22 | 9:27 | |
12 | Camilla Söderstedt | IFK Moras OK | 36:06 | 10:11 | |
13 | Emma Johansson | Tierps SOK | 36:38 | 10:43 | |
14 | Linn Bylars | Forsa OK | 37:15 | 11:20 | |
15 | Evelina Nilsson | OK Linné | 57:31 | 31:36 | |
Cecilia F. Staaf | Forsa OK | Disk. | |||
Elin Graneland | Malungs OK Skogsmårdarna | Disk. | |||
Moa Svensson | Tibro AIK SOK | Ej start | |||
Isa Wigge | Säterbygdens OK | Ej start | |||
Sanna Wästholt | Forsa OK | Ej start | |||
Elenore Karlsson | Lindebygdens OK | Ej start | |||
Toma Salkauskaite | Alfta-Ösa OK | Ej start | |||
Lovisa Nilsson | Stora Tuna IK | Ej start |
D16 | 3300 meter | 20 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Katarina Svahn | IFK Moras OK | 18:51 | 0:00 | |
2 | Kajsa Risby | OK Kåre | 20:00 | 1:09 | |
3 | Alexandra Bjärrenholt | Rånäs OK | 23:00 | 4:09 | |
4 | Linnéa Kvick | Forsa OK | 24:04 | 5:13 | |
5 | Rebecka Adolfsson | OK Kåre | 24:12 | 5:21 | |
6 | Therese Rapp | IFK Moras OK | 24:38 | 5:47 | |
7 | Maria Klamfelt | Tibro AIK SOK | 25:14 | 6:23 | |
8 | Martina Morell | OK Kåre | 26:10 | 7:19 | |
9 | Erika Herbert | Gävle OK | 28:09 | 9:18 | |
10 | Magdalena Olsson | Älvdalens IF OK | 28:17 | 9:26 | |
11 | Malin Nordström | Brunflo IF | 28:44 | 9:53 | |
12 | Malin Andrén | Tibro AIK SOK | 29:00 | 10:09 | |
13 | Elin Lind | Tierps SOK | 34:15 | 15:24 | |
14 | Ida Forsgren | Forsa OK | 38:21 | 19:30 | |
Sara Kring | Forsa OK | Ej godk. | |||
Julia Lundström | Söderhamns OK | Ej start | |||
Maja Dahlqvist | Storviks IF | Ej start | |||
Anna Ahlgren | Gävle OK | Ej start |
D14 | 3000 meter | 42 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Maria Nordström | Gävle OK | 18:35 | 0:00 | |
2 | Sofia Eriksson | Stora Tuna IK | 21:12 | 2:37 | |
3 | Emelie Hansson | OK Kåre | 21:28 | 2:53 | |
4 | Tove Alexandersson | Stora Tuna IK | 21:39 | 3:04 | |
5 | Emma Edejern | IFK Bergvik | 22:07 | 3:32 | |
6 | Johanna Engström | Alfta-Ösa OK | 22:15 | 3:40 | |
7 | Ida Pontén | Stora Tuna IK | 22:18 | 3:43 | |
8 | Maria Nordström | Brunflo IF | 22:34 | 3:59 | |
9 | Pernilla Nolåkers | Stora Tuna IK | 22:35 | 4:00 | |
10 | Anna Kvick | Forsa OK | 23:08 | 4:33 | |
11 | Marie Spångmyr | IK Jarl Rättvik | 23:20 | 4:45 | |
12 | Hanna Axelsson-Meyerson | OK Linné | 23:30 | 4:55 | |
13 | My Ottosson | Västerbergslagens OL | 23:36 | 5:01 | |
14 | Stina Skyttner | Ljusdals OK | 23:56 | 5:21 | |
15 | Maria Björklund | Bjursås OK | 23:59 | 5:24 | |
16 | Paula Westlund | OK Kåre | 24:06 | 5:31 | |
17 | Malin Eriksson | Tierps SOK | 24:10 | 5:35 | |
18 | Hanna Börjesson | Forsa OK | 24:21 | 5:46 | |
19 | Pernilla Blom | Rehns BK | 24:36 | 6:01 | |
20 | Johanna Söderstedt | IFK Moras OK | 25:00 | 6:25 | |
21 | Alexandra Sundgren | Vallentuna-Össeby OL | 25:21 | 6:46 | |
22 | Johanna Sarenmark | Leksands OK | 25:42 | 7:07 | |
23 | Matilda Gustafsson | Stora Tuna IK | 25:44 | 7:09 | |
24 | Bente Rost | Alfta-Ösa OK | 25:53 | 7:18 | |
25 | Bodil Kindlundh | Alfta-Ösa OK | 26:06 | 7:31 | |
26 | Helena Olsson | Brunflo IF | 27:26 | 8:51 | |
27 | Lisa Englund | Alfta-Ösa OK | 28:01 | 9:26 | |
28 | Emma Klemets | Hallstahammars OK | 28:37 | 10:02 | |
29 | Linnea Nilsson | OK Linné | 28:56 | 10:21 | |
30 | Linnéa Carlberg | Vallentuna-Össeby OL | 29:04 | 10:29 | |
31 | Lovisa Yvell | Stora Tuna IK | 30:04 | 11:29 | |
32 | Ida Östberg | Stora Tuna IK | 31:19 | 12:44 | |
33 | Louise Österlind | Vallentuna-Össeby OL | 31:57 | 13:22 | |
34 | Emmy Norstedt | Dalaportens OL | 32:14 | 13:39 | |
35 | Hanna Larsson | Garphyttans IF | 33:52 | 15:17 | |
36 | Torun Swenning | OK Linné | 34:00 | 15:25 | |
37 | Elin Djuvfeldt | Gävle OK | 35:36 | 17:01 | |
38 | Sofia Brunnberg | Vallentuna-Össeby OL | 40:20 | 21:45 | |
39 | Martina Herbert | Gävle OK | 46:18 | 27:43 | |
Maria Bois | Malungs OK Skogsmårdarna | Ej start | |||
Ellen Green | Långshyttans AIK OK | Ej start | |||
Hanna Björklund | OK Kåre | Ej start |
D12 | 2000 meter | 28 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Michaela Hallqvist | Malungs OK Skogsmårdarna | 11:52 | 0:00 | |
2 | Lina Lång | Stora Tuna IK | 13:23 | 1:31 | |
3 | Lisa Risby | OK Kåre | 13:26 | 1:34 | |
4 | Matilda Wästholt | Ljusdals OK | 13:42 | 1:50 | |
5 | Hanna Olsson | Ljusdals OK | 14:14 | 2:22 | |
6 | Ida Östblom | Gävle OK | 14:26 | 2:34 | |
7 | Elin Björklund | Bjursås OK | 14:52 | 3:00 | |
8 | Annika Carlberg | Vallentuna-Össeby OL | 15:05 | 3:13 | |
9 | Maria Åkerblom | Stora Tuna IK | 15:22 | 3:30 | |
10 | Hanna Klaar | Säterbygdens OK | 16:17 | 4:25 | |
11 | Elin Brunnberg | Vallentuna-Össeby OL | 18:33 | 6:41 | |
12 | Moa Enmark | Gävle OK | 19:00 | 7:08 | |
13 | Tove Ottosson | Västerbergslagens OL | 19:08 | 7:16 | |
14 | Emma Björklund | OK Kåre | 19:16 | 7:24 | |
15 | Klara Ferm | OK Linné | 20:11 | 8:19 | |
16 | Anna Djuvfeldt | Gävle OK | 20:33 | 8:41 | |
17 | Lotten Sjödén | Älvdalens IF OK | 22:05 | 10:13 | |
18 | Malin Engström | OK Kåre | 22:30 | 10:38 | |
19 | Frida Roos | IFK Moras OK | 22:34 | 10:42 | |
20 | Lovisa Nilsson | OK Linné | 24:12 | 12:20 | |
21 | Hanna Norstedt | Dalaportens OL | 25:53 | 14:01 | |
22 | Frida Ingelsson | Ockelbo OK | 26:51 | 14:59 | |
Linnea Ekskog | Kvarnsvedens GOIF OK | Ej start | |||
Karin Hoof | Hestra IF | Ej start | |||
Emma Backlund | Säterbygdens OK | Ej start | |||
Ingrid Stigsmark | Kvarnsvedens GOIF OK | Ej start |
D10 | 1900 meter | 32 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Maja Eriksson | Domnarvets GOIF | 12:26 | 0:00 | |
2 | Hanna Gustafsson | OK Kåre | 13:29 | 1:03 | |
3 | Ellen Sarenmark | Leksands OK | 13:30 | 1:04 | |
4 | Amelie Ekström | OK Kåre | 14:16 | 1:50 | |
5 | Sara Wadman | IFK Moras OK | 14:23 | 1:57 | |
6 | Linnéa Hahne | Insjöns IF OK | 15:02 | 2:36 | |
7 | Anna Lång | Stora Tuna IK | 15:22 | 2:56 | |
8 | Kajsa Engström | OK Kåre | 15:36 | 3:10 | |
9 | Emma Albinsson | IFK Moras OK | 15:37 | 3:11 | |
10 | Frida Edman | Korsnäs IF OK | 15:58 | 3:32 | |
11 | Kristin Boman | Gävle OK | 16:16 | 3:50 | |
12 | Julia Adolfsson | OK Kåre | 16:31 | 4:05 | |
13 | Elin Giding | Vallentuna-Össeby OL | 16:56 | 4:30 | |
14 | Mikaela Blom | Hudiksvalls IF | 17:46 | 5:20 | |
15 | Ebba Andrén | Tibro AIK SOK | 18:16 | 5:50 | |
16 | Emma Rönnlund | Ockelbo OK | 18:20 | 5:54 | |
17 | Anna Björklund | Bjursås OK | 19:11 | 6:45 | |
18 | Malin Gabrielsson | Korsnäs IF OK | 19:22 | 6:56 | |
19 | Lisa Sundström | Korsnäs IF OK | 20:12 | 7:46 | |
20 | Hanna Sahlin | OK Kåre | 21:40 | 9:14 | |
21 | Linnéa Nordberg | Tierps SOK | 21:44 | 9:18 | |
22 | Hanna Berglund | OK Kåre | 23:23 | 10:57 | |
23 | Sonja Palm | HJS-Vansbro OK | 23:36 | 11:10 | |
24 | Emma Bergqvist | Säterbygdens OK | 26:30 | 14:04 | |
25 | Ronja Björklund | Bjursås OK | 29:20 | 16:54 | |
26 | Cecilia Kruskopf | Korsnäs IF OK | 31:45 | 19:19 | |
Frida Lövgren | IFK Moras OK | Ej start | |||
Elin Kindlundh | Alfta-Ösa OK | Ej start | |||
Rebecka Johansson | Alfta-Ösa OK | Ej start | |||
Hanna Sjöberg | Gävle OK | Ej start |
U4 | 3000 meter | 2 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Erik Frost | IFK Moras OK | 43:19 | 0:00 | |
Jens Le`strade | Söderhamns OK | Ej start |
U3 | 2000 meter | 7 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Emma Begman | Tierps SOK | 15:13 | 0:00 | |
2 | Matilda Eriksson | Domnarvets GOIF | 19:36 | 4:23 | |
3 | Melker Blomberg | Dalaportens OL | 20:22 | 5:09 | |
4 | Anton Blomberg | Dalaportens OL | 20:27 | 5:14 | |
5 | Johan Bär | Gävle OK | 25:38 | 10:25 | |
6 | Julia Flisberg | Vallentuna-Össeby OL | 28:39 | 13:26 | |
Johan Johansson | Rehns BK | Ej start |
U2 | 1900 meter | 12 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Karl Mårtensson | Gävle OK | 14:05 | 0:00 | |
2 | Andreas Marklund | Gävle OK | 14:14 | 0:09 | |
3 | Jonas Gustafsson | OK Kåre | 15:54 | 1:49 | |
4 | Jonas Eriksson | Stora Tuna IK | 16:15 | 2:10 | |
5 | Frida Eriksson | Dalaportens OL | 21:30 | 7:25 | |
6 | Johanna Nordqvist | Alfta-Ösa OK | 22:08 | 8:03 | |
7 | William Hultqvist | Vallentuna-Össeby OL | 23:55 | 9:50 | |
8 | Gottfrid Arksand | Vallentuna-Össeby OL | 24:03 | 9:58 | |
9 | Jennifer Ullgren | Vallentuna-Össeby OL | 25:32 | 11:27 | |
10 | Simon Gustafsson | OK Kåre | 25:57 | 11:52 | |
11 | Theres Erks | Karlsbyhedens IK | 47:59 | 33:54 | |
Hanna Fors | Kvarnsvedens GOIF OK | Ej start |
U1 | 1800 meter | 14 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Gabriel Höjlind | IFK Moras OK | 12:24 | 0:00 | |
2 | Jessica Hallqvist | Malungs OK Skogsmårdarna | 16:09 | 3:45 | |
3 | Olle Nilsson | OK Linné | 16:26 | 4:02 | |
4 | Erica Edman | Korsnäs IF OK | 16:44 | 4:20 | |
5 | Linda Turesson | Malungs OK Skogsmårdarna | 19:05 | 6:41 | |
6 | Isabelle Kruskopf | Korsnäs IF OK | 20:14 | 7:50 | |
7 | Eugenia Arksand | Vallentuna-Össeby OL | 21:18 | 8:54 | |
8 | Lovisa Jonsson | Hallstahammars OK | 22:26 | 10:02 | |
9 | Elias Pontén | StoraTuna IK | 23:39 | 11:15 | |
10 | Marc Lundin | Alfta-Ösa OK | 26:17 | 13:53 | |
11 | Johannes Ridefelt | OK Linné | 26:53 | 14:29 | |
12 | Jakob Axelsson- Meyerson | OK Linné | 38:26 | 26:02 | |
Elin Tirén | OK Ravinen | Ej godk. | |||
Viktor Lundmark | Kvarnsvedens GOIF OK | Ej start |
INSKOLNING | 1800 meter | 22 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
Björn Johansson | Sundsvalls OK | Godkänd | |||
Byron Palm | HJS-Vansbro OK | Godkänd | |||
Caroline Johansson | Sundsvalls OK | Godkänd | |||
Daniel Hansson | OK Kåre | Godkänd | |||
Ellinor Albinsson | IFK Moras OK | Godkänd | |||
Emma Yvell | Stora Tuna IK | Godkänd | |||
Erik Djuvfeldt | Gävle OK | Godkänd | |||
Henning Sjökvist | Stora Tuna IK | Godkänd | |||
Jacob Albinsson | IFK Moras OK | Godkänd | |||
Jesper Svensk | Stora Tuna IK | Godkänd | |||
Kajsa Mattsson | OK Kåre | Godkänd | |||
Katrin Sjöden | Älvdalens IF OK | Godkänd | |||
Mattias Jonasson | Älvdalens IF OK | Godkänd | |||
Rikard Bergström | Kvarnsvedens GOIF OK | Godkänd | |||
Samuel Höjlind | IFK Moras OK | Godkänd | |||
Samuel Jonasson | Älvdalens IF OK | Godkänd | |||
Sara Erks | Karlsbyhedens IK | Godkänd | |||
Sofia I Eriksson | Stora Tuna IK | Godkänd | |||
Tova Erikson | Dalaportens OL | Godkänd | |||
Jesika Fröbom | Karlsbyhedens IK | Ej start | |||
Carolina Olsson | Älvdalens IF OK | Ej start | |||
Emil Lundmark | Kvarnsvedens GOIF OK | Ej start |
ÖPPEN 1 | 1800 meter | 1 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Evelina Nordahl | IFK Moras OK | 18:19 | 0:00 |
ÖPPEN 2 | 1900 meter | 6 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Malin Holmer | IFK Moras OK | 18:31 | 0:00 | |
2 | Kristina Östblom | Gävle OK | 19:49 | 1:18 | |
3 | Magdalena Mattes | Alfta-Ösa OK | 19:59 | 1:28 | |
4 | Sanna Sundvall | OK Kåre | 24:08 | 5:37 | |
5 | Ulla Kindlundh | Gävle OK | 42:56 | 24:25 | |
6 | Anna Lena Eriksson | Östersunds OK | 49:31 | 31:00 |
ÖPPEN 4 | 3000 meter | 28 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Folke Lysell | Rehns BK | 22:35 | 0:00 | |
2 | Lena Höjlind | IFK Moras OK | 23:54 | 1:19 | |
3 | Vanessa Ulate | OK Triangeln | 26:44 | 4:09 | |
4 | Lisa Jonsson | ÄlvdalensIF OK | 30:03 | 7:28 | |
5 | Eva Engman | Stora Tuna IK | 31:05 | 8:30 | |
6 | Anna Wadman | IFK Moras OK | 31:21 | 8:46 | |
7 | Sven-Eric Sundbüe | Strägnäs Malmby OL | 32:05 | 9:30 | |
8 | Annette Johansson | Årsunda IF | 32:52 | 10:17 | |
9 | Birgitta Mattsson | OK Kåre | 34:35 | 12:00 | |
10 | Ann Norstedt | Dalaportens OL | 34:46 | 12:11 | |
11 | Kerstin Argårds | IFK Moras OK | 35:30 | 12:55 | |
12 | Annette Arksand | Vallentuna Össeby OL | 35:37 | 13:02 | |
13 | Anette Klockar | IFK Moras OK | 36:02 | 13:27 | |
14 | Olivia Röst | Litsbygdens SK | 36:23 | 13:48 | |
15 | Olov Liss | Leksands OK | 37:16 | 14:41 | |
15 | Birgitta Dovåker | Leksands OK | 37:16 | 14:41 | |
17 | Ola Erks | Karlsbyhedens IK | 38:18 | 15:43 | |
18 | Karin Holmberg | Leksands OK | 38:55 | 16:20 | |
19 | Rose Holmström | Klubblös | 39:07 | 16:32 | |
20 | Margareta Skoog | Valbo AIF | 39:08 | 16:33 | |
21 | Ingrid Olsson | Turebergs IF | 39:09 | 16:34 | |
22 | Ewa Berggren | Östersunds OK | 41:13 | 18:38 | |
23 | Christina Sälgblad | Vallentuna Össeby OL | 42:29 | 19:54 | |
24 | Marianne Hultqvist | Stora Tuna IK | 45:40 | 23:05 | |
25 | Pia Sundgren | Vallentuna Össeby OL | 46:12 | 23:37 | |
26 | Sandra Westerström | Dalaporten | 60:53 | 38:18 | |
27 | Jan Winblad | Rhens BK | 66:43 | 44:08 | |
Vacant | Ej start |
ÖPPEN 5 | 3700 meter | 37 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Ola Jäderberg | Leksands OK | 22:17 | 0:00 | |
2 | Joonas Lepna | OK Roslagen | 27:28 | 5:11 | |
3 | Stefan Sunnarberg | Leksands OK | 27:57 | 5:40 | |
4 | Weronica Morell | OK Kåre | 29:02 | 6:45 | |
5 | Håkan Blomgren | Stora Tuna IK | 29:31 | 7:14 | |
6 | Roland Skogh | Årsunda IF | 30:26 | 8:09 | |
7 | Annika Engström | OK Kåre | 30:35 | 8:18 | |
8 | Anders Hansson | OK Kåre | 32:02 | 9:45 | |
9 | Kerstin Blomgren | Stora Tuna IK | 33:20 | 11:03 | |
10 | Stefan Andersson | IFK Moras OK | 33:21 | 11:04 | |
11 | Tomas Yvell | Stora Tuna IK | 34:04 | 11:47 | |
12 | Johnny Rösth | Litsbydens SK | 34:15 | 11:58 | |
13 | Ulrika Meyerson | OK Linné | 35:56 | 13:39 | |
13 | Tomas Sundqvist | OK Kåre | 35:56 | 13:39 | |
15 | Tommy Göransson | Karlsbyhedens IK | 35:58 | 13:41 | |
16 | Marika Hagelberg | OK Kåre | 36:15 | 13:58 | |
17 | Lennart Gustafsson | Stora Tuna IK | 36:20 | 14:03 | |
18 | Lena Eriksson | OK Kåre | 36:23 | 14:06 | |
19 | Kjell Mattsson | Säterbygdens OK | 38:37 | 16:20 | |
20 | Henning Ekström | OK Kåre | 39:05 | 16:48 | |
21 | Mårten Sahlin | OK Kåre | 39:06 | 16:49 | |
22 | Peter Löfstedt | Stora Tuna IK | 39:26 | 17:09 | |
23 | Mats Törngren | OK Linné | 42:39 | 20:22 | |
23 | Mats Törngren | OK Linné | 42:39 | 20:22 | |
25 | Tomas Axelsson | OK Linné | 45:55 | 23:38 | |
26 | Elisabeth Norsell Karlsson | Rhens BK | 47:54 | 25:37 | |
27 | Matilda Davidsson | OK Klemmingen | 50:03 | 27:46 | |
28 | Agneta Adriansson | OK Kåre | 51:31 | 29:14 | |
29 | Helena Kruskopf | Korsnäs IF OK | 56:33 | 34:16 | |
30 | Ove Petterson | Storviks IF | 57:47 | 35:30 | |
31 | Christer Engstrand | Rhens BK | 64:14 | 41:57 | |
32 | Johan Kruskopf | Korsnäs IF OK | 66:34 | 44:17 | |
33 | Ingvar Kindlundh | Gävle OK | 71:13 | 48:56 | |
Lars -Olov Nordberg | Tierps SOK | Ej godk. | |||
Ove Pettersson | Älvdalens IF OK | Ej godk. | |||
Micke Berglund | OK Kåre | Ej godk. | |||
Maria Lundmark | Kvarnsvedens GOIF OK | Ej start |
ÖPPEN 8 | 5400 meter | 14 anmälda |
Pl | Rank | Namn | Förening | Tid | Tid+ |
1 | Mats Wallin | Stora Tuna IK | 44:51 | 0:00 | |
2 | Yusuke Onoda | Aoba-KAI | 46:27 | 1:36 | |
3 | Lars Ambrosiusson | IFK Moras OK | 49:16 | 4:25 | |
4 | Sven Alexandersson | Stora Tuna IK | 54:14 | 9:23 | |
5 | Erling Gustavsson | Fjärås AIK | 57:29 | 12:38 | |
6 | Rune Sundström | Söderhamns OK | 58:08 | 13:17 | |
7 | Britt-Marie Eriksson | OK Rodhen | 78:03 | 33:12 | |
8 | Sune Hedström | OK Rdhen | 78:32 | 33:41 | |
9 | Silsa Miranda | Brasilien | 82:41 | 37:50 | |
9 | Otto Heilborn | Skogslöparna | 82:41 | 37:50 | |
11 | Anders M Eriksson | IFK Moras OK | 85:34 | 40:43 | |
Kiril Nikolov | Stora Tuna IK | Ej godk. | |||
Anna Simes | OK Kåre | Ej godk. | |||
Lena Simes | OK Kåre | Ej start |